Mon. Jun 17th, 2019

काँग्रेस ने बनाई छाया सरकार

काठमाडौं–२० मई

विपक्षी नेपाली काँग्रेस ने छाया सरकार बनाया है । पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवा ने संसदीय दल के विधान के धारा ९ के उपधारा ५ (क) बमोजिम छाया सरकार के रुप में काम करने के लिए मन्त्रालय स्तरीय समन्वय समिति बनाया है ।

छाया सरकार अन्तर्गत के उर्जा समिति के संयोजक में ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्की, परराष्ट्रमा नारायण खड्का, अर्थमा मिनेन्द्र रिजाल, गृह में दिलेन्द्रप्रसाद बडू संयोजक बनाए गए हैं । शहरी विकास में उमाकान्त चौधरी, खेलकुद में किशोर सिंह राठौर, उद्योग में मीन विश्वकर्मा, शिक्षा में गगन थापा, खानेपानी में सुजाता परियार, स्वास्थ्य में पार्वती डिसी चौधरी, पर्यटन में देवेन्द्र कँडेल, श्रम में डिला संग्रौला, सञ्चार समिति के संयोजक में बहादुर सिंह लामा का चुनाव किया गया है ।

कुछ ऐेसा है मन्त्रालयस्तरीय समन्वय समिति

(क) उर्जा, जलस्रोत तथा सिंचाई

(१) ज्ञानेन्द्र बहादुर कार्की, संयोजक
(२) सत्यनारायण खनाल
(३)  ज्ञानकुमारी छन्त्याल

(ख) परराष्ट्र मन्त्रालय

(१) डा.नारायण खड्का, संयोजक
(२) डा.अमेरश कुमार सिंह
(३) दिव्यमणी राजभण्डारी

(ग) अर्थ मन्त्रालय

(१) डा.मिनेन्द्र रिजाल, संयोजक
(२) मीना पाण्डे
(३) विनोद कुमार चौधरी

(घ) गृह मन्त्रालय

(१) दिलेन्द्रप्रसाद वडू , संयोजक
(२) रमेशजंग रायमाझी
(३) महेन्द्र कुमारी लिम्वू

(ङ) शहरी विकास मन्त्रालय

(१) उमाकान्त चौधरी, संयोजक
(२) मीनाक्षी झा
(३) रामबहादुर विष्ट

(च) युवा तथा खेलकूद मन्त्रालय

(१) किशोर सिंह राठौर, संयोजक
(२) रंगमति शाही
(३) दुर्गा प्रसाद उपाध्याय

(छ) उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालय

(१) मीनबहादुर विश्वकर्मा, संयोजक
(२) विन्दा देवी आले राना
(३) कर्मा घले

(ज) शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालय

(१) गगन कुमार थापा, संयोजक
(२) उमेश श्रेष्ठ
(३) नमिता कुमारी चौधरी

(झ) खानेपानी मन्त्रालय

(१) सुजाता परियार, संयोजक
(२) मिना सुब्बा
(३) नागेन्द्र कुमार राय

(ञ) स्वास्थ्य तथा जनसंख्या 

(१) पार्वता डि।सी। चौधरी, संयोजक
(२) सीताराम महतो
(३) मोहन आचार्य

(ट) संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालय

(१) देवेन्द्रराज कण्डेल, संयोजक
(२) प्रकाश स्नेही रसाइली
(३) प्रमिला राई

(ठ) श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्रालय

(१) डा. डिला संग्रौला पन्त, संयोजक
(२) प्रकाश पन्थ

(ड) सञ्चार तथा सूचना प्रविधि

(१) बहादुर सिंह लामा, संयोजक
(२) सूर्यबहादुर केसी
(३) विमला नेपाली

(ढ) भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिबी निवारण 

(१) लक्ष्मी परियार , संयोजक
(२) प्रमोद कुमार यादव
(३) स्मृति नारायण चौधरी

(ण) संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालय

(१) अतहर कमाल मुसलमान, संयोजक
(२) तेजुलाल चौधरी
(३) धन कुमारी खतिवडा

(त) कृषि तथा पशुपंक्षी मन्त्रालय

(१) पद्म नारायण चौधरी, संयोजक
(२) अनिता देवकोटा
(३) सरवत आरा खानम हलुवाइनी

(थ) महिला, बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्रालय

(१) उमा रेग्मी , संयोजक
(२) लालकाजी गुरुङ्ग
(३) हिरा गुरुङ्ग

(द) रक्षा मन्त्रालय

(१) भिमसेनदास प्रधान, संयोजक
(२) अभिषेक प्रताप शाह

(ध) भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालय

(१) सञ्जय कुमार गौतम, संयोजक
(२) जीप छिरिङ लामा
(३) देवप्रसाद तिमिल्सिना

(न) वन तथा वातावरण मन्त्रालय

(१) राजेन्द्र कुमार केसी, संयोजक
(२) मुक्ता कुमारी यादव

(प) कानून, न्याय तथा संसदीय मामिला मन्त्रालय

(१) राधेश्याम अधिकारी, संयोजक

आप हमें फ़ेसबुक, ट्विटर और यूट्यूब पर फ़ॉलो भी कर सकते हैं.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of